Αυτή την περίοδο που περνάς τόσο πολύ χρόνο σπίτι -και κατά πως φαίνεται θα συνεχίσεις να περνάς- εξαντλείς σιγά σιγά ιδέες για το τι μπορείς να κάνεις ώστε να μην βαριέσαι και να περνάς δημιουργικά τον χρόνο σου.

Γιατί, κακά τα ψέματα, δεν συνηθίζουμε να περνάμε χρόνο με τον εαυτό μας και πολλές φορές το υποτιμάμε και το αποφεύγουμε, ξεχνώντας πόσο σημαντικό είναι!

Παρακάτω, θα βρεις έναν οδηγό επιβίωσης για αυτές τις μέρες με πράγματα που εμείς κάνουμε (ή τέλος πάντων προσπαθούμε) βασισμένα σε κάποια values του BEST, όπως η επιμόρφωση και βελτίωση του κάθε φοιτητή, η δημιουργία σχέσεων φιλίας, αλλά και η διασκέδαση.

• Φτιάξε μια playlist: βαριέσαι να αλλάζεις τραγούδια σε playlists που δεν σου αρέσουν; Θες επιτέλους να έχεις μια playlist με τα αγαπημένα σου κομμάτια για κάθε περίσταση; Μην διστάζεις, ξεκίνα!
  • Βίντεο για όλα τα γούστα μπορείς να βρεις στο youtube, αλλά και σε πολλές ιστοσελίδες με online courses, που διατίθενται δωρεάν αλλά και με μεγάλη ποικιλία θεμάτων.
  • Ταινίες, σειρές, ντοκιμαντέρ από γνωστές και όχι πλατφόρμες σε περιμένουν να τις εξερευνήσεις. Και μην φοβηθείς να δεις ακόμα και παλιές παραγωγές ή ευρωπαϊκό κινηματογράφο.
  • Πέρνα χρόνο με την οικογένεια σου. Άλλωστε, πόσο καιρό είχες όντως να περάσεις δημιουργικά χρόνο μαζί τους; Παίξτε επιτραπέζια, κάντε καραόκε, πάτε βόλτες, για καφε και ότι άλλο μπορεί να θέλουν, μην τους χαλάς το χατήρι.
  • Έχεις αναλογιστεί τι σαβούρα μπορεί να ‘χει ο υπολογιστής σου; Κάνε ξεκαθάρισμα τα αρχεία, δες τι χρειάζεσαι, αποθήκευσε και οργάνωσε φωτογραφίες, τσέκαρε ξανά τα e-mails σου.
  • Πήγαινε για τρέξιμο ή έστω ασχολήσου με γυμναστική στο σπίτι. Μετά την γυμναστική, ο εγκέφαλός μας εκκρίνει ορμόνες (όπως οι ενδορφίνες) που μας κάνουν πιο παραγωγικούς και ευδιάθετους. Μπορείς επίσης να κατεβάσεις και καμία εφαρμογή για γιόγκα ή διαλογισμό.
  • Θυμάσαι την κιθάρα που είχες αγοράσει πέρσυ τα Χριστούγεννα αλλά ποτέ δεν έκατσες να μάθεις; Να η ευκαιρία σου! Εξάλλου υπάρχουν τόσες εφαρμογές/ βίντεο εκμάθησης μουσικών οργάνων.
  • Κάνε και μια επανάληψη στην ξένη γλώσσα που έχεις καιρό να εξασκήσεις και το πτυχίο έχει πιάσει αράχνες στην βιβλιοθήκη! Αξίζει τον κόπο.
  • Έχεις και αρκετό χρόνο να εξασκηθείς στην μαγειρική και στην ζαχαροπλαστική! Πειραματίσου, δοκίμασε νέες συνταγές και βελτίωσε τις ικανότητες σου στην κουζίνα.
  • Κάνε εκείνο το παζλ που επί τόσα χρόνια αναβάλλεις! Από την μία θα σε ηρεμήσει, και από την άλλη το αποτέλεσμα θα σε δικαιώσει.
  • Διάβασε ένα βιβλίο, ανάλογα με τα γούστα σου: Ποίηση, λογοτεχνία, βιβλία ψυχολογίας, ακόμα και βιβλία για μαστορέματα, γιατί όχι!
  • Και τώρα που είπα μαστορέματα, ασχολήσου και λίγο με το σπίτι σου! Φτιάξε, επιδιόρθωσε έπιπλα, ή ασχολήσου και με τον κήπο.
  • Μπορείς ακόμα να περάσεις χρόνο με τους φίλους σου, αν όχι από κοντά έστω από μια βιντεοκλήση! Θα περάσεις καλά αλλά και θα ξεχαστείς.
  • Και μιας και οι περισσότεροι από εμάς είμαστε φοιτητές τεχνολογίας, ίσως είναι μία καλή ευκαιρία να ασχοληθούμε λίγο με την σχολή: Διάβασε το μάθημα που χρωστάς από το πρώτο έτος, πειραματίσου με το Autocad, το Adobe Illustrator ή με μία γλώσσα προγραμματισμού.

Για αυτό μην διστάζεις να σηκωθείς και να κάνεις κάτι δημιουργικό!

Άννα Ψάρρα